Jak naučit psa na vodítku
Mít čtyřnohého psího přítele není jenom o venčení nebo o pravidelné, výživné stravě. Je nutné pejska naučit mnohým dovednostem, které z něj udělají poslušného přítele, který nebude tropit ostudu. To nejtěžší na samotném výcviku psa není naučit ho povel "sedni" nebo "lehni". Nejtěžší je naučit svého psa chodit na vodítku. Když však víte, jak na to, nic není tak těžké, jak se na první pohled zdá.
Když si domů přivezete svého nového čtyřnohého psího přítele, ptáte se sami sebe, jak ho naučíte všechno, co by měl umět. Bojíte se zejména toho, že ho nenaučíte základním povelům, jako jsou již zmiňované povely "sedni" a "lehni". Bát byste se však měli spíše toho, že ho nenaučíte chodit na vodítku.
Tuto dovednost je těžké psa naučit, ale když víte, jak na to, není to tak těžké, jak se zdá. A abyste svého psa naučili chodit na vodítku rychle a hravě, poradíme vám, jak na to.
Začínejte s výcvikem v raném věku
Jak říká staré přísloví, starého psa novým kouskům nenaučíš. Jedná se o přísloví, které je stoprocentně pravdivé. S výcvikem jakéhokoliv povelu či umu je nutné začít co nejdříve, tedy nejlépe hned, co s přivezete štěňátko domů. Čím dřív si pejsek zvykne na vodítko, tím lépe. Až pejskovi vodítko připnete na obojek, dbejte na to, ať sleduje vás, nikoliv cizí věc na svém krku. A když vás bude následovat, čeká ho odměna.
Jak se poprat se situací, kdy pes na vodítku tahá?
Stává se vám, že pejsek na procházce na vodítku tahá? Je načase mu to pořádně stěžit. Když pes zatáhne, zatáhněte také, ale jiným směrem. Sice to na první pohled může vypadat jako hra, ale účelem je stanovení autority, kterou jste vy, nikoliv sám pes.